KULTURISMI JA FITNESSI MMil EESTILE 14 MEDALIT

Rahvusvahelise Kulturismi ja Fitnessi Liidu (IFBB) Maailmameistrivõistlused kulturismis ja fitnessis toimusid 31.10-06.11 Hispaanias, Santa Susannas. Kohal oli 1700 sportlast 102 riigist. Eesti koondis tegi sel aastal ajalugu olles läbi aegade suurim – erinevates kategooriates astusid võistlustulle 45 sportlast.

Lisaks koondise suurusele tegid ajalugu ka meie sportlased. Meie võistlejad kirjutasid Eesti tugevalt fitnessi ajalukku võttes võistlustelt kokku kaheksa kuldmedalit. Ning lisaks võeti kolmikvõit 16-20 aastaste naisjuuniorite bikiinifitnessi üle 166cm pikkuskategoorias. Esikoht läks Karoliina Liitmaale, teise koha saavutas Emma Haas ning pronksmedalile tuli Susanna Piigli. Sandra Tammiste sai kuuenda koha, Karol Steinmann tuli seitsmendale kohale ja Sarah-Emilia Sink sai kaheteistkümnenda koha.

Valitsev Euroopa meister Elisabeth Atamanski krooniti kahekordseks maailmameistriks. Atamanski saavutas esikoha 21-23 aastaste juuniorite bikiinifitnessi kuni 160 cm kategoorias. Samuti võitles ta välja kuldmedali kõige suurema osalejate arvuga naiste bikiinifitness kuni 158 cm kategoorias.

Samuti krooniti neljapäeval Lilija Utenko bikiinifitnessi absoluutseks maailmameistriks. Esmalt võitis Utenko 21-23 aastaste juuniorite bikiinifitnessi kuni 166 cm kategooria. Bikiinifitnessi kuni 166 cm pikkuskategoorias kaitses Lilija Utenko edukalt oma maailmameistri tiitlit eelmisest aastast ning saavutas taas esikoha. Olles seega nii valitsev Euroopa kui ka maailmameister. Tormihoiatuse andis Lilija Utenko juba eelmise aasta MMil Lõuna-Koreas, kus ta võitis bikiinifitnessi kuni 166 cm kategoorias nii juuniorite kui ka täiskasvanute maailmameistritiitli. Lisaks tuli ta siis ka juuniorite bikiinifitnessi absoluutvõitjaks.

Esimesel võistluspäeval tegid kaasa kolm meest Eesti koondisest. Daniel Agu sai üle 175 cm pikkusklassi Men’s Games klassikalise kulturismi kategooria tihedas konkurentsis kolmeteistkümnenda koha. Dominic Abol sai 18-20 aastaste meesjuuniorite men’s physique avatud kategoorias üheksanda koha. Men’s physique üle 182cm pikkuste meeste arvestuses sai Kristian Eensalu neljateistkümnenda koha. Samas kategoorias piirdus Dominic Abol seekord ainult eelvooruga.

Teise võistluspäeva medaliskoori avas Eesti jaoks Briana Korniltsev, kes saavutas enda esimesel võistlushooajal 16-20 aastaste juuniorite bikiinifitnessi kuni 160 cm pikkuskategoorias teise koha.

Naiste artistic fitnessi kuni 163 cm pikkuskategoorias teenis Anna Bagautdinova samuti teise koha.

Karina Polovnikova sai naiste acrobatic fitnessi kuni 163 cm pikkuskategoorias kolmanda koha. Naiste artistic fitnessi kuni 168 cm pikkuskategoorias teenis Regina Tselik pronksmedali. Teise võistluspäeva lõpetas Christina Luhamets 40-44 aastaste naiste masters avatud kategoorias ja saavutas teise koha. Kolmandal võistluspäeval tõi medalitele lisa Karolin Puusepp, kes saavutas 16-20 aastaste juuniorite bodyfitnessi avatud kategoorias teise koha.

Teisel võistluspäeval sai Anna Bagautdinova 16-20 aastaste naisjuuniorite artistic fitnessi avatud kategoorias viienda koha. 16-20 aastaste naisjuuniorite acrobatic fitnessi kuni 163 cm pikkuskategoorias sai Maria Hendrikson seitsmenda koha. 16-20 aastaste naisjuuniorite acrobatic fitnessi üle 163 cm pikkuskategoorias sai Kadri Eskor viienda koha ja Lisandra Kägu kuuenda koha.

Naiste acrobatic fitnessi üle 163 cm kategoorias said Kadri Eskor ja Lisandra Kägu vastavalt kuuenda ja seitsmenda koha. Naiste artistic fitnessi kuni 163 cm pikkuskategoorias jõudis Lisanna Laanela finaali ja sai seal kuuenda koha. Merily Palmisaar jõudis naiste artistic fitnessi kuni 168 cm pikkuskategoorias kategoorias finaali, kus sai kuuenda koha.

16-20 aastaste naisjuuniorite bikiinifitnessi kuni 166 cm pikkuskategoorias sai Anna Bagautdinova viienda koha. 21-23 aastaste juuniorite bikiinifitnessi kuni 160 cm pikkuskategoorias jõudis Kelly-Lizette Lõhmus finaali ja teenis sellega kuuenda koha. Anastassija Loginova tuli samas kategoorias üheksandale kohale.

21-23 aastaste juuniorite bikiinifitnessi kuni 166 cm pikkuskategoorias sai Rika Kostla kaheksanda koha. 21-23 aastaste juuniorite bikiinifitnessi üle 166 cm pikkuskategooria tihedas konkurentsis sai Christin-Amani Kiivikas üheksanda koha. Laura Ojaste tuli samas kategoorias kuueteistkümnendale kohale.

Juuniorite bikiinifitnessi absoluutarvestuses tuli teisele kohale Lilija Utenko, talle järgnes Elisabeth Atamanski ning Karoliina Liitma sai kuuenda koha.

Kõige rohkem oli võistlejaid naiste bikiinifitnessi kuni 158cm kategoorias. Kolmekümne kahe sportlase hulgast Kelly-Lizette Lõhmus, Lisanna Laanela ja Anastassija Loginova seekord paraku poolfinaali ei pääsenud ja piirdusid eelvooruga. Bikiinifitnessi kuni 160 cm pikkuskategoorias sai Briana Korniltsev üheteistkümnenda koha. Bikiinifitnessi kuni 162 cm pikkuskategoorias sai Nonna Prokopjuk neljanda koha. Bikiinifitnessi kuni 164 cm kategoorias sai Regina Tselik neljanda koha.

Bikiinifitnessi kuni 169 cm pikkuskategoorias sai Susanna Piigli kaheksanda koha. Aljona Ruotsi tuli üheteistkümnendale kohale ning Karol Steinmann viieteistkümnendale kohale. Bikiinifitnessi kuni 172 cm pikkuskategoorias sai Karoliina Liitma viienda koha. Samas kategoorias tegid kaasa ka Christina Luhamets, Susie-Ann Palmre, Laura Ojaste ja Anna Artjomina. Nemad piirdusid seekord eelvooruga ning tihedas konkurentsis poolfinaali kahjuks ei pääsenud. Bikiinifitnessi üle 172 cm pikkuskategoorias sai Lyselle Toom seitsmenda koha. Samas kategoorias võistlesid ka Emma Haas ja Regina Hiiet, kes seekord kahjuks eelvooru tihedast konkurentsist edasi ei pääsenud.

Bikiinifitnessi absoluutarvestuse võitis Lilija Utenko, kes sai eile kokku kolm kuldmedalit ja teenis sellega maailma parima bikiinifitnessi sportlase tiitli. Elisabeth Atamanski tuli absoluutarvestuses kaheksandale kohale.

35-39 aastaste naiste masters bikiinifitnessi kuni 164 cm pikkuskategoorias sai Nonna Prokopjuk viienda koha. Katre Krik sai 35-39 aastaste naiste masters bikiinifitnessi üle 164 cm pikkuskategoorias üheteistkümnenda koha. 40-44 aastaste naiste masters bikiinifitnessi avatud kategoorias sai Merike Kumari viieteistkümnenda koha.

Populaarsust on kogumas ka Fit-Pairs kategooria, kus seekord tegi kaasa 29 võistluspaari. Eestit esindasid avatud kategoorias Susanna Piigli ja Kristian Eensalu, kes tulid kaheteistkümnendale kohale.

Kolmandal võistluspäeval sai bodyfitness juuniorite kategoorias Karolin Puusepp teise koha. Bodyfitness kuni 158 cm kategoorias saavutas Olga Novikova neljanda koha. Bodyfitness kuni 163 cm arvestuses tuli Kristi Uibu üheteistkümnendale kohale. Karmen Kiier sai bodyfitness 35-39 aastaste masters arvestuses viienda koha ja bodyfitness naised kuni 168cm tuli ta seitsmendale kohale. Genes-Deivid Pikani tuli üheteistkümnendale kohale klassikalises kulturismis kuni 171cm arvestuses.

Neljandal päeval peeti MMi raames Fit Model maailmakarikavõistlus, kus naiste kuni 168 cm arvestuse võitis Christin-Amani Kiivkas. Samas kategoorias saavutas Merily Palmisaar kaheksanda koha. Fit Model masters üle 35 aastaste vanuseklassis sai Katre Krik kuuenda koha.

Lisaks peeti MMi raames Fitness Challenge kategooria maailmakarikavõistlus IFBB Speed Fit World Cup, kus Eestit oli esindamas René Laane. Alles üle-eelmisel nädalavahetusel kahekordseks maailmameistriks kroonitud mees oli ka Santa Susannas kohal ja taas tippvormis. Laane tegi kaasa kokku neljal võistlusel, millest kaks olid individuaalarvestuses ning kaks paarisvõistlust. Fitness Challenge meeste hõbetaseme võistlusel saavutas ta teise koha ja Fitness Challenge hõbetaseme masters meeste hulgas võttis esikoha. Fitness Challenge kuldtaseme paarisvõistlusel saavutas Laane samuti esikoha ning hõbetaseme paarisvõistluses sai kaela hõbemedali.

Viimasel võistluspäeval lisandus Eesti koondisele veel kaks maailmameistritiitlit ning üks pronksmedal. 35-39 aastaste naiste wellness masters avatud kategoorias saavutas Anastassia Toikka esikoha ning samuti võitis ta masters wellness absoluutarvestuse.

35-39 aastaste naiste wellness masters avatud kategoorias tegid kaasa ka Miina Meinvald ja Helen Vellemaa, kes saavutasid vastavalt üheksanda ja kuueteistkümnenda koha.

Naiste wellness  kuni 168 cm pikkuskategoorias sai Anastassia Toikka sai kolmanda koha. Minna Meinvald tuli samas kategoorias kaheksandale kohale ja talle järgnes Maris Lember. Naiste wellness  üle 168 cm pikkuskategoorias tegi kaasa Helen Vellemaa, kes sel korral tihedas konkurentsis kahjuks poolfinaali ei pääsenud.

Sellega kokku tuli Eestile kaheksa maailmameistritiitlit, mis on kõigi aegade suurim kuldmedalite arv ühe võistluse kohta. Kokku tõid sportlased MMilt 17 medalit  – 8 kuldmedalit,  5 hõbemedalit ning 4 pronksmedalit.

Lisaks esindasid Eestit IFBB igaaastasel maailmakongressil Kulturismi ja Fitnessi Liidu president Ergo Metsla, peasekretär Aleksandra Laer ja IFBB sportlaskomisjoni värske esimees Ott Kiivikas. Samuti lisandus Eestile kaks uut rahvusvahelise tasemega kohtunikku Betti Trei ja Argo Ader.